Co sprawdzić przed założeniem firmy?

W tym artykule opowiem o tym, co trzeba wiedzieć zakładając działalność gospodarczą Omówię wszystkie niezbędne zagadnienia, które należy rozważyć przed samym założeniem działalności gospodarczej. Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są różnice pomiędzy formami opodatkowania
 • Czym są kody PKD,
 • O co chodzi z tymi ulgami ZUS dla początkujących przedsiębiorców
 • Czy można świadczyć usługi dla byłego pracodawcy,
 • O co chodzi z rejestracją do VATu
 • Jak wybrać biuro rachunkowe
 • Czy musisz zakładać konto firmowe
 • Jak założyć firmę online bez wychodzenia z domu,

Aby prawidłowo założyć działalność musisz poznać wszystkie te zagadnienia dlatego przeczytaj artykuł do końca, aby nie popełnić żadnego błędu Na samym starcie.

Na ten temat nagrałem również filmik na YouTube, który możesz obejrzeć klikając:

JAKĄ FORMĘ OPODATKOWANIA WYBRAĆ?

Jak już podjąłeś decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej na samym początku musisz się zastanowić jaką formę opodatkowania chcesz się rozliczyć. Tematyka form opodatkowanie jest na tyle obszerna, że nie dam rady ją wyczerpując omówić  w jednym artykule. Dlatego poruszę jedynie najistotniejsze kwestie. Szczegółowo każdą z formą opodatkowania omówię w odrębnych artykułach. Wybierając formę opodatkowania masz do wyboru jedną z trzech opcji, ale zanim do nich przejdziemy to chciałbym wyjaśnić główną różnicę pomiędzy nimi.  Podatek na zasadach ogólnych i podatek liniowy są podatkami dochodowym to znaczy, że w nich wyliczamy trzy rzeczy: przychód, czyli środki, które udało ci się uzyskać od swoich kontrahentów koszty, czyli wszystkie środki, które musiałeś przeznaczyć na uzyskanie przychodów oraz dochód, który jest wynikiem odjęcia kosztów od przychodów. W podatkach dochodowych stawkę podatku liczymy od dochodu. Natomiast jest jedna forma opodatkowania, która ma odmienną metodę wyliczania i jest nią ryczałt.  Dlatego ryczałt tak de facto jest podatkiem przychodowym, ponieważ stawkę podatku liczy się od osiągniętego przychodu w ogóle nie bierze się pod uwagę kosztów. Tyle tytułem wstępu.

Pierwszą formą opodatkowania są zasady ogólne, które zamiennie są nazywane również skalą podatkową ta forma opodatkowania ma 5 najistotniejszych parametrów:

 1. w tej formie opodatkowania obowiązuje kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł
 2. stawka podatku wynosi 12% od dochodu
 3. istnieje limit 120 tysięcy dochodu  jeśli przekroczysz ten limit to wtedy twoja stawka podatkowa wzrośnie do 32%. Liczonych od nadwyżki ponad limit, czyli 32% zapłacisz dopiero od 121 tysiąca dochodu poniżej obowiązuje stawka 12%,
 4. prowadząc działalność rozlicza się jeszcze coś takiego jak składkę zdrowotną do zus-u i ta na zasadach ogólnych wynosi 9%
 5. ostatnim parametrem jest możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem, który zakłada, że sumujemy wszystkie dochody małżonka i stawkę 32% naliczamy dopiero od 240 000 zł dochodów w skali roku

Drugą formą opodatkowania jest podatek liniowy w podatku liniowym mamy w sumie tylko 3 istotne parametry:

 1. stawka podatku wynosi 19% od dochodu i nie ma tutaj żadnego limitu dochodów w tej formie podatkowej
 2. nie można się rozliczać wspólnie z małżonkiem ani korzystać z ulg dostępnych na zasadach ogólnych
 3. ostatnim parametrem jest składka zdrowotna do ZUS, która na podatku liniowym wynosi 4,9% od dochodu

Trzecią formą opodatkowania jest ryczałt, który posiada kilka stawek podatkowych, a te są uzależnione dokładnie od tego, co się faktycznie wykonuje. Stawkę mnoży się przez przychód, a nie od dochodu jak to miało miejsce w poprzednich formach opodatkowania. Na przykład, Jeżeli jesteś lekarzem na ryczałcie wtedy stosujesz stawkę 14%, ale kiedy jesteś budowlańcem to stosujesz stawkę 5,5% Natomiast jeśli jesteś programistą to stosujesz stawkę 12%. ale jeżeli jesteś testerem manualnym aplikacji internetowych to stosujesz stawkę 8,5, Jeśli na przykład jednocześnie wykonujesz pracę programistyczną i później wykonujesz testy manualne to nawet na tej samej fakturze możesz wypisać, wystawić wynagrodzenie za programowanie na 12% i w kolejnej pozycji wynagrodzenie za testy manualne na 8,5%.  W tej formie podatkowej również nie można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Na ryczałcie również nalicza się składkę zdrowotną, ale ta nie jest uzależniona bezpośrednio procentowo od przychodu. Na ryczałcie zostały ustalone progi przychodu. Jeśli w ciągu roku osiągniesz do 60 tysięcy złotych przychodu to co miesiąc płacisz składkę w wysokości około 400 zł w przedziale od 60 do 300 tysięcy przychodów w skali roku składka zdrowotna wynosi około 700 zł Natomiast po przekroczeniu 300 tyś. zł przychodu w skali roku wtedy składka zdrowotna będzie wynosić ponad 1100 zł miesięcznie.  

Podsumowując, Jeżeli mamy duże koszty działalności, ale dochód nie przekracza 120 tysięcy złotych rocznie to opłaca się wybrać zasadę ogólne Natomiast jeśli mamy duże koszty i dochody w skali roku przekraczają 120 tys zł to lepiej zastanowić się nad podatkiem liniowym, a jeżeli mamy bardzo niskie koszty i przychód skali roku przekracza 120 tys zł to wtedy najlepiej wybrać ryczałt.

Warto sobie przygotować zestawienie wszystkich parametrów i porównać wszystkie formy opodatkowania. Należy pamiętać, że forma opodatkowania można sobie co roku zmieniać. Co roku mamy pełną dowolność w wyborze formy opodatkowania. Pierwszy rok działalności może być na ryczałcie drugi na podatku liniowym, a trzeci na zasadach ogólnych. W dowolnej kolejności tak w kółko można sobie zmieniać formę opodatkowania. Jeżeli jednak nadal masz wątpliwości odnośnie wyborów formy opodatkowania Możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji w naszym biurze rachunkowym. Podczas takiej niezobowiązującej rozmowy telefonicznej wyjaśnimy tobie, która forma opodatkowania może być dla ciebie najbardziej opłacalna.

JAK WYBRAĆ PKD?

Następnym tematem, nad którym trzeba się zastanowić są kody polskiej klasyfikacji działalności w skrócie nazywane PKD wybór kodów PKD nie jest czynnością szczególnie trudną. Zakładając działalność gospodarczą należy się zastanowić co dokładnie będziemy wykonywać. Następnie trzeba wpisać w Google PKD lub kody PKD, a wyskoczy wyszukiwarka Rządowa oraz kilka innych stron prezentujących całą klasyfikację. Niestety samemu trzeba odszukać kod, który odpowiada twojej planowej działalności, jeżeli na przykład zamierzasz rozpocząć działalność programistyczną to właściwym kodem dla ciebie będzie 62.01z działalność związana z oprogramowaniem. Niestety klasyfikacja ma swoje ograniczenie dlatego czasem z kategoryzowanie swojej działalności pod konkretnym kodem może rodzić nieco trudności, ale wtedy trzeba wykazać się zdrowym rozsądkiem i tak na spokojnie odszukać kategorie najbardziej pasujące do twojej działalności. Coś na pewno uda się przypisać do Twojej działalności. Klasyfikacjach PKD posiada dodatkowe opisy określające jaki rodzaj działalności można do danej kategorii zaliczyć a jakie nie.

ILE WYNOSZĄ SKŁADKI ZUS?

Ważnym aspektem podczas rozpoczynania działalności są składki ZUS, te niestety potrafią być dotkliwe i nieprzyjemne. Natomiast, na samym początku, jeśli pierwszy raz rozpoczynasz działalność albo minęło już 60 miesięcy od momentu zamknięcia poprzedniej działalności oraz nie świadczysz usług na rzecz byłego pracodawcy wtedy masz prawo do skorzystania z preferencji ZUS. Tytułem krótkiego wyjaśnienia dodam, że składki ZUS dzielą się na dwie kategorie: pierwszą kategorią są składki społeczne, które de facto są formy odprowadzania środków na emeryturę i rentę. Drugą kategorią jest składka zdrowotna, dzięki której uzyskujesz uprawnienia do korzystania ze służby medycznej lekarzy i szpitali zakładając pierwszy raz działalność uzyskujesz uprawnienie do tak zwanej ulgi na start, która polega na tym, że przez pierwsze 6 miesięcy odprowadzasz jedynie składkę zdrowotną i dopiero po upływie 6 miesięcy kończy się ulga na start i wtedy wskakujemy na tak zwany mały ZUS, który polega na tym, że do składki zdrowotnej dochodzi preferencyjna składka społeczna wysokość około 400 zł miesięcznie. Mały ZUS trwa przez kolejne 24 miesiące co łącznie daje 30 miesięcy preferencyjnych składek.

CZY MOGĘ ŚWIADCZYĆ USŁUGI DLA BYŁEGO PRACODAWCY?

Ważnym aspektem, na który należy również zwrócić uwagę to świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy Nie istnieje żaden zakaz, który uniemożliwia świadczenie usług w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy. Jest to całkowicie legalne, ale wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Jeżeli będziesz świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy w tym samym roku, w którym rozpocząłeś działalność gospodarczą wtedy nie masz możliwości wyboru formy opodatkowania. W takim przypadku musisz wybrać zasadę ogólne dopiero w kolejnym roku prowadzenia działalności możesz alternatywnie wybrać podatek liniowy, a dopiero po dwóch latach możesz skorzystać z ryczałtu. Drugim utrudnieniem jest utrata możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczania ZUS. Świadcząc usługi na rzecz byłego pracodawcy tracisz prawo do ulg na start i małego zus-u. Od razu musisz zarejestrować się na pełnym ZUSie, a ten na początku może być dotkliwy. Warto tylko dodać, że mówimy o świadczeniu usług na rzecz byłego pracodawcy w tym samym zakresie. Jeśli na przykład byłeś szeregowym specjalistą, a następnie założyłeś działalność gospodarczą aby świadczyć z usługi menadżerskie polegające na zarządzaniu całym zespołem specjalistów to prawdopodobnie będziesz wykonywać inne czynności niż te, które były na umowie o pracę. Wtedy de facto nie musisz utracić prawa do swobodnego wyboru formy opodatkowania i preferencyjnych ulg ZUS. Natomiast tutaj zawsze granica jest bardzo delikatna i trzeba do niej podchodzić z dużą dozą rozsądku

CZY WARTO REJESTROWAĆ SIĘ DO VAT-u?

Kwestią, którą trzeba rozważyć to rejestracja do podatku VAT. Jeśli nie świadczysz szeroko rozumianych usług doradztwa i nie przekroczy w skali całego roku 200 000 zł przychodu to masz prawo do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku rejestracji do VAT, ale czy aby na pewno warto? Jeżeli będziesz świadczyć usługi wyłącznie dla konsumentów lepiej nie rejestrować się do VAT-u, ponieważ wtedy będziesz po prostu bardziej konkurencyjny cenowo. Natomiast jeżeli będziesz świadczyć usługi lub dostarczać towary wyłącznie do innych firm wtedy dla firm jest kompletnie obojętne czy będziesz VAT-owcem, czy nie. Dla ciebie w takiej sytuacji zdecydowanie lepiej być VAT-owcem, ponieważ będziesz mógł odliczać VAT od rzeczy potrzebnych do prowadzenia twojej firmy od innych usług takich jak księgowość, czy szkolenia, które będą niezbędne do rozwijania twojej firmy. Jeżeli nadal masz wątpliwości odnośnie rejestracji do podatku VAT możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji, o których wspomniałem wcześniej

JAKĄ MUSISZ PROWADZIĆ KSIĘGOWOŚĆ?

Kwestią, którą należy rozważyć jest księgowość. Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą masz prawo do korzystania z uproszczonej księgowości. Na zasadach ogólnych i na podatku liniowym musisz prowadzić KPiR, czyli Księgę Przychodów i Rozchodów natomiast na ryczałcie musisz wprowadzić ewidencję sprzedaży możesz to zrobić samodzielnie korzystając z Takich aplikacji jak na przykład wfirma.pl. Za kilkadziesiąt złotych miesięcznie otrzymasz dostęp do kompleksowego narzędzia księgowego, dzięki któremu wystawisz fakturę sprzedażową, wprowadzisz fakturę kosztową, obliczysz podatki i ZUSy oraz wyślesz wszystkie deklaracje do właściwego urzędu skarbowego samodzielnie.

JAK PRAWIDŁOWO WYBRAĆ BIURO RACHUNKOWE?

Możesz również korzystać z usług biura profesjonalnego, przy czym pamiętaj, że zawsze warto sprawdzić, czy biuro rachunkowe, z którym chcesz podpisać umowę gwarantuje również usługi doradztwa podatkowego, ponieważ nie każde biuro zapewnia tego typu usługi ograniczając się jedynie do obliczenia twoich podatków. Jeśli nie masz jeszcze wybranego biura rachunkowego możesz sprawdzić ofertę HOUSE OF TAX.

CZY ZAKŁADAĆ KONTO FIRMOWE?

Należy się jeszcze zastanowić nad tym, czy musisz zakładać konto firmowe. Co do zasady, żaden przepis nie nakłada na ciebie obowiązku zakładania konta firmowego. Przychody z działalności gospodarczej możesz przyjmować na swoje konto prywatne, jest jednak jedno ale. Jeżeli jesteś VAT-owcem i posługujesz się na fakturze prywatnym rachunkiem bankowym to pomijając fakt, że nie powinieneś tego robić to prawdopodobnie żaden kontrahent nie dokona przelewu na twoje prywatne konto. Taka firma sama może się narazić na odpowiedzialność za ciebie przed urzędem skarbowym. Podsumowując co do zasady nie ma obowiązku zakładania konta firmowego, ale będąc VAT-owcem raczej nikt ci nie zrobi przelewu na twoje prywatne konto. Poza tym wyłącznie dla zachowania porządku warto otworzyć konto firmowe, aby oddzielić finanse firmowe od finansów prywatnych

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ?

Na sam koniec tego artykułu chciałbym jeszcze tylko podpowiedzieć jak można założyć firmę. Można to zrobić bezpośrednio w Urzędzie Miasta wypełniając ręcznie odpowiedni druk CEiDG. Jednak ta wersja zakładania działalności już raczej nie jest powszechnie stosowana. Jednoosobową działalność gospodarczą można założyć również online bez wychodzenia z domu za pośrednictwem rządowej strony biznes.gov.pl Potrzebny będzie wyłącznie dowód osobisty i aktywny profil zaufany . Na naszym kanale na YouTube omawiam ze szczegółami całą procedurę rejestracji firmy w biznes.gov.pl Na dzisiaj to wszystko, co Chciałem omówić Dziękuję za dotrwanie do końca odcinka, Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji wypełniając formularz znajdujący się poniżej.

ZAMÓW ROZMOWĘ

Masz jakieś pytania? Coś jest dla Ciebie niejasne? Możesz zamówić bezpłatną konsultację z naszym konsultantem. Wystarczy wypełnic poniższy formularz. Zadzwonimy do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.
 •