Ile kosztuje działalność gospodarcza? – Sprawdź ile zapłacisz zakładając własną działalność

W tym artykule opowiem o typowych kosztach, jakie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeżeli planujesz założyć działalność przeczytaj ten artykuł do końca, żeby sprawdzić jakie koszty generuje działalność gospodarcza. Zaczynając od początku, czyli od rejestracji działalności gospodarczej, sam proces rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej jest całkowicie bezpłatny. Wystarczy posiadać aktywny profil zaufany lub bankowość internetową aby zarejestrować działalność w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wystarczy wejść na stronę biznes.gov.pl i wypełnić wszystkie twoje dane i twojej firmy. Zrobisz to bezpłatnie.

Na ten temat nagrałem również filmik na YouTube, który możesz obejrzeć klikając:

ZUS-y

Pierwszym istotnym ciężarem prowadzenia działalności gospodarczej są składki ZUS tych. Niestety tych nie da się uniknąć. Natomiast, początkujący przedsiębiorcy otrzymują preferencyjne stawki. Tutaj należy przypomnieć, że składki ZUS dzielimy na dwie części na składkę zdrowotną i składkę społeczną. Ta pierwsza jest obowiązkowa od pierwszego miesiąca prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki tej składce otrzymujesz bezpłatne świadczenia medyczne w publicznej służbie zdrowia. Druga część składki, to tak zwana składka społeczna. To nic innego, jak forma oszczędzania na starość. Ta część składki jest formą odkładania na emeryturę lub rentę. Jeśli skorzystasz z preferencyjnych stawek ZUS jako początkujący przedsiębiorca, to ta część składki może być opłacana dopiero od 7 miesiąca prowadzenia działalności.

STAWKI SKŁADKI ZDROWOTNEJ

Od samego początku działalności gospodarczej musisz opłacić składkę zdrowotną, która wynosi w zależności od formy opodatkowania 9% od dochodu, jeżeli jesteś na zasadach ogólnych, przy czym nie mniej niż 270 zł Natomiast składka zdrowotna wynosi 4,9% od dochodu, Jeżeli jesteś na podatku liniowym, przy czym również nie mniej niż 270 zł. Jeżeli jesteś na ryczałcie to składka zdrowotna wynosi około 400 zł. jeżeli osiągnąłeś przychód w roku mniej niż 60 tysięcy złotych Jeżeli przekroczysz  60 tysięcy złotych w skali roku to składka zdrowotna wyniesie około 700 zł miesięcznie. Natomiast, jeżeli uzyskałeś przychód powyżej 300 tysięcy złotych to składka zdrowotna wyniesie około 1200 zł miesięcznie.

STAWKI SKŁADKI SPOŁECZNEJ

Składka społeczna jest płatna dopiero od 7 miesiąca, jeżeli korzystasz z preferencyjnych składek od początku. Przedsiębiorcy, jeśli nie korzystają z ulgi na start to składkę społeczną płacą w pełnej wysokości od pierwszego miesiąca działalności. Ta składka wynosi zawsze tyle samo niezależnie od formy opodatkowania. Preferencyjnie czy na tak zwany małym zus-ie wynosi około 400 zł miesięcznie a na pełnym ZUSie wynosi około 1600 zł miesięcznie. Tutaj podaje kwoty, które obowiązują na 2024 rok.

PODSUMOWUJĄC ZUS-y

Zatem musisz miesięcznie dodać do siebie składkę zdrowotną wyliczoną zgodnie z formą opodatkowania, na której jesteś i składkę społeczną, która jest stała i niezależna od osiąganego dochodu. To by były wszystkie koszty administracyjne prowadzenia działalności gospodarczej. Tytułem krótkiego  wyjaśnienia – kwoty podatków nie są kosztami, ponieważ są jedynie wynikiem osiągniętego dochodu. Jeżeli nie osiągniesz przychodu nie ma możliwości powstania podatku

KOSZT OBSŁUGI KSIĘGOWEJ

Ostatnim z najważniejszych kosztów administracyjnych działalności gospodarczej i jest koszt obsługi księgowej. Tutaj możesz spróbować rozliczać się samemu, ale dla początkujących przedsiębiorców ilość obowiązków rozliczeniowych może nieco przytłoczyć. Jeżeli nie czujesz się na siłach znajdź obsługę księgową w biurze rachunkowym. Dobrym pomysłem jest wybranie biura rachunkowego, które ściśle współpracuje z Doradcą Podatkowym. Jednoosobowa działalność gospodarcza ma do prowadzenia uproszczoną księgowość. Co zdecydowanie obniża koszty zlecenia obsługi zewnętrznej firmie. Obsługa księgowa typowej początkującej działalności gospodarczej w 2024 roku powinna mieścić się w granicy Razy 250 a 350 zł. miesięcznie. Tańsze oferty mogą wskazywać na niższą jakość obsługi, a wyższe oferty mogą wskazywać na to, że prowadzisz nietypowy rodzaj działalności, który wymaga nieco większego nakładu pracy księgowej. Natomiast większość biur rachunkowych oddzielnie nalicza również opłatę za rozliczenie podatku rocznego oraz dolicza opłatę za rozliczenie rocznej składki zdrowotnej ZUS. Należy tutaj zwrócić uwagę czy oferta opłaty miesięcznej uwzględnia rozliczenie roczne PIT i roczne składki zdrowotnej. Należy jeszcze zwrócić uwagę, czy biuro rachunkowe w swojej ofercie udostępnię również program do wystawiania faktur. Jeśli nie, to teoretycznie możesz skorzystać z darmowych rozwiązań w intrenecie, ale wiadomo, że jakość darmowych rozwiązań zawsze może pozostawiać wiele do życzenia. Możesz skorzystać z płatnych programów do wystawiania faktur sprzedażowych. Ceny takich aplikacji mieszczą się w granicach kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

KOSZTY DORADZTWA PODATKOWEGO

To by było tyle, jeżeli chodzi o księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej. Trzeba jednak pamiętać, że większość biur rachunkowych świadczy wyłącznie usługę rachunkową i tutaj trzeba by było sprawdzić, czy biuro rachunkowe również świadczy doradztwo podatkowe, ponieważ przeważnie nie jest ono uwzględnione w miesięcznej opłacie. Doradztwo podatkowe przeważnie jest ustalone godzinowo, a stawki za godzinę mają bardzo szeroki rozstrzał od 250 zł za godzinę nawet do 800 zł za godzinę spotkanie. Tutaj jednak pragnę uspokoić na samym początku działalności gospodarczej raczej nie będziesz potrzebować skomplikowanego doradztwa podatkowego. Niektóre firmy rachunkowe w ramach swoich działań promocyjnych zapewniają pomoc doradcy podatkowego w rozpoczęciu działalności, więc na początku raczej nie będziesz potrzebował rozszerzonego wsparcia doradcy podatkowego. Natomiast wraz z rozwojem firmy dobry doradca podatkowy, który jest w gotowości zawsze będzie bardzo przydatny.

Na dzisiaj to wszystko, co chciałem zaprezentować. Dziękuję za otrwanie do końca artykułu. Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości skorzystaj z naszej bezpłatnej konsultacji – formularz znajduje się poniżej.

ZAMÓW ROZMOWĘ

Masz jakieś pytania? Coś jest dla Ciebie niejasne? Możesz zamówić bezpłatną konsultację z naszym konsultantem. Wystarczy wypełnic poniższy formularz. Zadzwonimy do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.
  •