Jaka jest najlepsza forma opodatkowania dla firmy informatycznej ?

Jaka forma opodatkowania dla firmy informatycznej?

Odpowiedź na pytanie – jaka forma opodatkowania dla firmy informatycznej? nigdy nie będzie jednoznaczna. Ponieważ wybór formy opodatkowania dla firmy informatycznej, przede wszystkim zależy od tego jak wysoki jest dochód, jakie są planowane koszty oraz to czy informatyk chce odliczać ulgę na dziecko lub rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

Firma informatyczna prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej decydując o tym jaka forma opodatkowania dla firmy informatycznej – może co do zasady wybrać jedną z trzech form:

Zasady ogólne – liczone od dochodu;

Podatek liniowy – liczony od dochodu;

Ryczałt ewidencjonowany – liczony od przychodu.

Zasady ogólne

Zasady ogólne to potocznie tak zwana skala podatkowa. W tej formie opodatkowania mamy dwa progi podatkowe. 17% i 32%. Stosując zasady ogólne 17% podatku opodatkowujemy pierwsze 85 tysięcy złotych swojego dochodu. Od nadwyżki przekraczającej próg 85 tysięcy złotych dochodu odprowadzamy 32% podatku. Co do zasady ta forma opodatkowania jest korzystna w sytuacji, w której dochód w skali roku nie przekracza 100 tysięcy złotych. W tej formie opodatkowania wszystkie koszty zmniejszają nasz dochód.

Zasady ogólne umożliwiają skorzystanie z ulg podatkowych np. ulga na dziecko lub ulga na internet. Ponadto można rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

Podatek liniowy

Podatek liniowy to jednolita stawka podatkowa 19% niezależnie od uzyskiwanego dochodu. Taka preferencja podatkowa jednak ma swoje minusy – nie można rozliczać ulgi na dziecko lub rozliczać się wspólnie z małżonkiem. W tej formie opodatkowania wszystkie koszty również zmniejszają nasz dochód.

Ryczał ewidencjonowany

Ta forma podatku ma co do zasady stawkę podatkową 15 %, niestety jest ona liczona od przychodu. W konsekwencji uniemożliwia odliczanie kosztów działalności. Ta forma podatku jest korzystna dla działalności usługowej, którą można wykonywać bez żadnych kosztów.

Podsumowując, jeżeli informatyk przekracza dochód 100 tyś złotych w skali roku i nie chce odliczać ulg na dzieci lub rozliczać się wspólnie z małżonkiem, to korzystną formą opodatkowania będzie podatek liniowy.

Natomiast jeżeli informatyk chce korzystać z ulg podatkowych i nie przekracza około 100 tyś złotych dochodu w skali roku to lepsza będzie forma rozliczania podatku na zasadach ogólnych.

W przypadku gdy informatyk nie planuje żadnych kosztów koniecznie powinien rozważyć ryczałtową formę opodatkowania.

Jeżeli nadal masz jeszcze jakieś pytania koniecznie skontaktuj się z nami. Rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Biuro rachunkowe
House of Tax