Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Co jest tak naprawdę ważne podczas wyboru biura rachunkowego ?

W internecie znajduje się wiele artykułów o tym jak wybrać biuro rachunkowe, na co zwrócić uwagę, o co zapytać przed nawiązaniem współpracy. W zdecydowanej większości pomija się jednak najistotniejszą kwestię.

Nie można zapomnieć, że biuro rachunkowe jest zawsze pierwszym frontem pomocy przedsiębiorcy, niezależnie od rodzaju problemu. Biuro rachunkowe zawsze jest stałym partnerem w prowadzeniu działalności. W przypadku wątpliwości firmowych w pierwszej kolejności to do niego kierujesz swoje wątpliwości dotyczące firmy. Dlatego wybierając biuro księgowe nie można się kierować wyłącznie doświadczeniem „księgowym” danego biura rachunkowego lub wyłącznie ceną usługi. Bardzo często zagadnienia biznesowe firmy wykraczają poza umiejętności prawidłowego zaksięgowania faktury i bardzo często dotykają wiedzy prawnej, podatkowej i finansowej.

Czym się kierować wybierając biuro rachunkowe ?

W całej Polsce funkcjonuje około 80 tys. biur rachunkowych. Natomiast aktywnych doradców podatkowych w Polsce jest około 10 tys. Przy czym mniej więcej połowa z nich pracuje w międzynarodowych korporacjach podatkowych lub kancelariach prawno-podatkowych. Kalkulacja jest bezlitosna, około 75 tyś biur rachunkowych w swoich szeregach nie posiada doradcy podatkowego. Tylko niektóre z nich współpracują z doradcami podatkowymi, ale to i tak znikomy procent.

Wybierając biuro rachunkowe przede wszystkim należy się kierować tym, czy będziemy mieć wsparcie doradcy podatkowego.

A dlaczego Doradca Podatkowy jest taki wyjątkowy ?

A jaka jest tak naprawdę różnica pomiędzy księgową, a doradcą podatkowym. Księgowa posiada znakomite umiejętności księgowania dokumentów. Niczym doświadczona pielęgniarka, która potrafi idealnie i bezboleśnie wkłuć igłę lub perfekcyjne opatrzyć ranę.

Natomiast doradca podatkowy dokona analizy stanu faktycznego, przeanalizuje wszystkie przepisy, udzieli porady podatkowej i pomoże wdrożyć wraz z księgową odpowiednie rozwiązanie. Niczym doświadczony lekarz, który na początku przeprowadzi diagnostykę, postawi diagnozę i ustali proces leczenia, który później może być realizowany przez pielęgniarkę zgodnie z wytycznymi i pod nadzorem lekarza.

Teraz już rozumiesz ? Jak jesteś chory to w pierwszej kolejności dzwonisz po pielęgniarkę ? 🧐

Czy coś jeszcze ?

Żeby zostać doradcą podatkowym trzeb zdać szalenie trudny egzamin, który odbywa się wyłącznie w Ministerstwie Finansów pod nadzorem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego. Właśnie dlatego jest tak mało doradców podatkowych. 🙂 Doradcy Podatkowi posiadają bardzo rozległą wiedze w zakresie nie tylko podatków, ale równiez postępwania podatkowego, kontroli skarbowej ale równiez postępowaina sądowo-administacyjnego.

Nie można zapomnieć również o aspekcie wrażliwości informacji. Doradca podatkowy jest na mocy art. 36 ustawy o doradztwie podatkowym ustawowo zobowiązany do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji o kliencie. Naruszenie tej zasady może skutkować dla niego sankcjami dyscyplinarnymi.

Ponadto doradcy podatkowi mają organ nadzorujący – Krajową Izbę Doradców Podatkowych, który cyklicznie pilnuje i sprawdza czy wszyscy doradcy podatkowi są na bieżąco ze zmianami w przepisach podatkowych.

To wszystko po to, aby usługi świadczone przez doradców podatkowych były na najwyższym poziomie. A przecież właśnie o takie usługi chodzi każdemu klientowi.

Dlatego uważamy, że podczas wyboru biura rachunkowego najważniejsze jest to, czy oferta usług obejmuje również wsparcie przez doradcę podatkowego, który wyciągnie nas z opresji podczas kontroli skarbowej.

Natomiast nie można także pominąć pozostałych kryteriów, którymi należy się kierować podczas wyboru biura rachunkowego.

To jakie są te pozostałe wyznaczniki dobrego biura rachunkowego?

1. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

W pierwszej kolejności po weryfikacji kwalifikacji i doświadczenia danego biura rachunkowego, o czym wspomniałem wyżej, należy sprawdzić, czy będziemy ubezpieczeni w przypadku, gdy biuro rachunkowe pomyli się w rozliczeniach lub przeoczy termin złożenia deklaracji.

2. Program do wystawiania faktur

W dobie nowych technologii program, na którym pracuje biuro rachunkowe stanowi kluczową rolę w standardzie obsługi księgowej. Jeżeli biuro rachunkowe pracuje na programie, w którym klient również sam może wystawić fakturę sprzedażową, to znaczy, że będzie też miał wgląd on line do wszystkich rozliczeń swojej firmy. Co znacznie ułatwia współprace na linii klient – biuro. Dlatego biuro rachunkowe, które nie udostępnia programu klientowi może oznaczać, że pracuje na przestarzałym oprogramowaniu, które też znacznie może utrudniać wyciągnięcie danych finansowych swojej firmy.

Nowoczesne biuro rachunkowe powinno udostępnić klientowi możliwość wglądu do jego danych księgowych on-line w czasie rzeczywistym 24/7.

3. Zdalna obsługa firmy

Jeżeli biuro rachunkowe jest wyposażone w nowoczesne oprogramowanie, które umożliwia zdalną obsługę firmy to minimalizuje zaangażowanie klienta w rozliczanie firmy. Jeżeli biuro posiada odpowiednią infrastrukturę informatyczną to wystarczy, że klient „cyknie” kilka zdjęć swoich faktur i prześle elektronicznie do biura rachunkowego. Wtedy klient traci o wiele mniej czasu na przekazanie dokumentów do rozliczenia.

4. Ochrona danych

Profesjonalne biuro rachunkowe, zapewnia również bezpieczeństwo danych Twojej firmy. Dlatego warto zapytać o standardy przechowywania dokumentacji i ewentualne procedury zabezpieczania danych.

5. Zakres usług.

Zakres usług biur rachunkowych znacznie się różni. Czasem może się ograniczać wyłącznie do mechanicznego księgowania faktur i podliczania kwot z tych faktur. Warto dopytać co dokładnie wchodzi w zakres usługi. Czy poza księgowaniem można liczyć również na przydzielenie opiekuna, który będzie dokładnie znał firmę. No i przede wszystkim należy sprawdzić, czy biuro również oferuje usługi doradztwa podatkowego. Bo takie mogą być świadczone wyłącznie przez doradców podatkowych.

6. Cena

Mając na uwadze statystykę przedstawioną na początku artykułu należy się zastanowić czy warto wybierać najtańsze biuro rachunkowe? Nie ma się co oszukiwać, jeżeli ktoś oferuje usługę w zaniżonej cenie to nie będzie można się spodziewać usługi w standardzie premium, a ten jest konieczny w przypadku rozliczeń firmy. Tutaj nie może być żadnej pomyłki, bo konsekwencje mogą być druzgocące.

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji wypełniając formularz poniżej.

Możesz zamówić rozmowę

Masz jakieś pytania? Coś jest dla Ciebie niejasne? Możesz zamówić bezpłatną konsultację z naszym konsultantem. Wystarczy wypełnic poniższy formularz. Zadzwonimy do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.
  •