Jak założyć własną firmę?

Zakładanie firmy to, jak mówi stare polskie przysłowie „nie taki diabeł straszny jak go malują”, a zwłaszcza nie taki straszny z naszym Biurem Rachunkowym – House of Tax. Postanowiliśmy przygotować kilka praktycznych wpisów, dzięki którym łatwo, szybko i bezboleśnie można przejść przez cały proces założenia własnej działalności gospodarczej, czyli na zasadzie zrób to sam.   

Jeżeli postanowiłeś wziąć byka za rogi. To zapraszamy do dalszej lektury, na pewno nie pożałujesz.

Rodzaje firm

Istotną kwestią zakładania własnej firmy jest odpowiedź na pytanie, jakiego ma być ona rodzaju? Czy chcesz prowadzić spółkę czy jednoosobową działalność gospodarczą? Spółki to podmioty o skomplikowanej strukturze i tutaj wymagane jest prowadzenie pełnej księgowości, a to już zadanie dla dobrego biura rachunkowego. Z kolei jednoosobowa działalność gospodarcza na samym początku wiąże się z podjęciem decyzji w sprawie wyboru między różnymi formami opodatkowania.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Decyzja o wyborze rodzaju opodatkowania to bardzo istotna kwestia przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Dlaczego? Ponieważ już na samym początku przygody z wypełnianiem dokumentów niezbędnych przy rejestracji firmy, czyli przy formularzu CEIDG (wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej) jesteśmy zobowiązani wskazać formę opodatkowania. Decyzja ta nie może być odwleczona w czasie, a wybór formy opodatkowania ciąży na nas – przedsiębiorcach. Jakie formy opodatkowania dopuszczają polskie przepisy? Dostępne są dla jednoosobowych działalności gospodarczych do wyboru cztery formy opodatkowania, mianowicie:

  • karta podatkowa
  • ryczałt ewidencjonowany
  • rozliczenie na zasadach ogólnych, tzw. skala podatkowa
  • podatek liniowy

Czym się kierować przy wyborze formy opodatkowania? Przede wszystkimi względami ekonomicznymi, jak również rodzajem wykonywanej działalności – czyli tzw. PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). W kolejnych wpisach przedstawimy co charakteryzuje poszczególne formy opodatkowania, jakie są ich wady i zalety, które są stosowane najczęściej, i w końcu jaką wybrać dla siebie.