Jakie kody PKD dla IT? Prawidłowe PKD dla firmy informatycznej

Jakie kody PKD dla IT będzie prawidłowe ? Zakładanie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością odpowiedzi na wiele pytań. Jednym z takich pytań jest wybór właściwego kodu PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności), którą trzeba podać podczas rejestracji firmy.

Planując założenie firmy informatycznej, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego kodu PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), który precyzyjnie opisze zakres usług, jakie firma będzie świadczyć. Kody PKD są niezbędne podczas rejestracji działalności gospodarczej, a ich wybór determinuje nie tylko formalny charakter firmy, ale także późniejsze zobowiązania prawne i podatkowe.

Najpopularniejsze kody PKD dla branży IT:

  1. 6201Z – Działalność związana z oprogramowaniem
    To kod dla firm zajmujących się projektowaniem, tworzeniem, dostarczaniem i wdrażaniem oprogramowania. Jest to jeden z najczęściej wybieranych kodów przez programistów oraz firmy świadczące usługi software’owe.
  2. 6202Z – Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki
    Firmy specjalizujące się w doradztwie IT, które pomagają klientom w wyborze rozwiązań technologicznych lub optymalizacji systemów informatycznych, powinny wybrać ten kod.
  3. 6203Z – Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi
    Jeśli firma zajmuje się zarządzaniem infrastrukturą IT swoich klientów, np. serwerami, sieciami czy innymi zasobami technologicznymi, ten kod będzie odpowiedni.
  4. 6209Z – Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych
    To szeroko rozumiany kod dla działalności IT, które nie mieszczą się bezpośrednio w innych kategoriach, np. usługi w zakresie instalacji systemów czy bezpieczeństwa IT.
  5. 6311Z – Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność
    Idealny dla firm oferujących hosting, zarządzanie serwerami lub przetwarzanie danych na dużą skalę.

Jak wybrać odpowiednie kody PKD?

Podczas zakładania firmy, przedsiębiorca ma prawo do wyboru wielu kodów PKD, jednak jeden z nich musi zostać określony jako kod główny, który najlepiej opisuje podstawową działalność firmy. Ważne jest, aby kody PKD precyzyjnie odzwierciedlały usługi oferowane przez firmę, ponieważ mogą mieć one wpływ na obowiązki podatkowe oraz formy rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Przykładowo, jeśli firma planuje świadczyć różne usługi IT, takie jak projektowanie oprogramowania, zarządzanie serwerami oraz doradztwo informatyczne, może wybrać kody: 6201Z, 6203Z i 6202Z. Dobrze jest pamiętać, że klasyfikacja PKD zawiera dokładne opisy, które pozwalają na lepsze dopasowanie działalności do odpowiednich kodów.

Więcej na temat działalności gospodarczej znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Podsumowanie

Wybór odpowiednich kodów PKD dla działalności IT to kluczowy krok podczas zakładania firmy. Właściwe przypisanie kodów pomoże w zgodnym z przepisami prowadzeniu działalności i uniknięciu problemów formalnych. Aby upewnić się, że wybrane kody PKD są prawidłowe, warto skonsultować się z biurem rachunkowym, które pomoże w dopasowaniu kodów do specyfiki firmy​

Jeżeli nadal masz wątpliwosci odnośnie ryczał w IT zachęcam do skorzystania z bezpłatnej konsultacji:

ZAMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ
Z DORADCĄ PODATKOWYM !

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące Twojej działalności gospodarczej zamów bezpłatną konsultację z Doradcą Podatkowym, podczas której rozwiejemy Twoje wątpliwości.

  •