Leasing samochodu w firmie: Jak to działa i jak rozliczamy koszty?

Rozważasz leasing samochodu do swojej firmy? To jedna z najczęściej wybieranych form nabywania pojazdów firmowych, a wynika to z jej optymalizacji podatkowej. W tym artykule przedstawimy szczegółowe informacje na temat leasingu samochodowego, jakie koszty można wliczyć w firmowe wydatki oraz jak najkorzystniej sprzedać samochód po zakończeniu leasingu. Dowiesz się również, jak leasing wygląda w przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą na ryczałcie.

Na ten temat mamy również filmik na YouTube, który możesz obejrzeć klikając:

Parametry leasingu samochodu

Opłata wstępna (czynsz inicjalny): Jest to jednorazowa opłata, którą ponosisz na początku leasingu. Może wynosić od 1% do 40% wartości samochodu. Ta kwota jest zaliczana na poczet wartości nabywanego pojazdu.

Rata wykupu: To część wartości pojazdu, którą płacisz na końcu leasingu. Może wynosić od 1% do 40% wartości pojazdu.

Rata leasingowa: Jest to pozostała wartość pojazdu, która nie została uwzględniona w czynszu inicjalnym i wykupie, rozłożona na miesiące trwania umowy leasingu.

Rodzaje leasingu

Leasing samochodu może przybrać dwie formy: operacyjny i finansowy.

Leasing operacyjny: W tym przypadku nie stajesz się właścicielem pojazdu w momencie zawarcia umowy. Własność nabywasz dopiero po zakończeniu umowy leasingu, co oznacza, że dopiero wtedy wprowadzasz samochód jako środek trwały do firmy. Rata wykupowa może być wówczas zaliczona w koszty firmowe.

Leasing finansowy: Od samego początku leasingu wprowadzasz samochód jako środek trwały do firmy i dokonujesz odpisów amortyzacyjnych. Ta forma jest mniej popularna, ponieważ jest mniej optymalna podatkowo.

Koszty firmowe a cel użytkowania samochodu

Decydując się na leasing operacyjny, musisz określić, czy samochód będzie używany wyłącznie do celów firmowych, czy także prywatnych (cel mieszany).

Użytek mieszany: Możesz odliczyć 100% kwoty netto czynszu inicjalnego, ale tylko 50% VAT. Dla przykładu, jeśli czynsz inicjalny wynosi 10 000 zł netto, płacisz 12 300 zł brutto. Możesz odliczyć 50% VAT, czyli 1 150 zł, a całą kwotę netto (10 000 zł) wliczyć w koszty.

Użytek firmowy: Odliczasz 100% VAT i 100% kwoty netto. W tym przypadku całą kwotę brutto (12 300 zł) możesz odliczyć w miesiącu poniesienia opłaty.

Podobne zasady obowiązują przy ratach leasingowych. W użytku mieszanym odliczasz 100% kwoty netto i 50% VAT, natomiast w użytku firmowym odliczasz 100% zarówno kwoty netto, jak i VAT.

Koszty eksploatacyjne

Koszty eksploatacyjne, takie jak paliwo, serwis, czy pielęgnacja samochodu, rozlicza się inaczej niż opłaty leasingowe:

Użytek mieszany: Możesz odliczyć 75% kwoty netto i 50% VAT. Na przykład, jeśli wydatek na paliwo wynosi 1 000 zł netto, odliczasz 750 zł w kosztach firmowych.

Użytek firmowy: Odliczasz 100% kwoty netto i VAT.

Leasing a ryczałt

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą na ryczałcie, nie możesz odliczać w kosztach firmowych kwoty netto leasingu. Jednakże, jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT, możesz odliczać VAT:

Użytek firmowy: Odliczasz 100% VAT.

Użytek mieszany: Odliczasz 50% VAT.

Sprzedaż samochodu po zakończeniu leasingu

Po zakończeniu leasingu masz dwie opcje: wprowadzić samochód do środków trwałych firmy lub nabyć go do majątku prywatnego. W pierwszym przypadku przy sprzedaży musisz zapłacić podatek VAT i PIT, natomiast w drugim możesz uniknąć tych podatków.

Przedsiębiorcy często wybierają drugą opcję, wykupując samochód do majątku prywatnego i darowując go bliskiemu członkowi rodziny. Po upływie 6-8 miesięcy taka osoba może sprzedać samochód bez obowiązku opodatkowania VAT i PIT.

Leasing samochodu do firmy jest atrakcyjną opcją z punktu widzenia optymalizacji podatkowej. Ważne jest jednak, aby dokładnie zrozumieć zasady odliczania kosztów i VAT, w zależności od tego, czy samochód jest używany do celów mieszanych, czy wyłącznie firmowych. Dla przedsiębiorców na ryczałcie istotne jest, że mogą odliczać VAT, ale nie kwoty netto leasingu.

Decydując się na leasing, warto również zastanowić się nad najlepszą strategią sprzedaży samochodu po zakończeniu umowy. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych kosztów podatkowych i maksymalnie skorzystać z korzyści finansowych wynikających z leasingu.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, nie wahaj się skorzystać z bezpłatnej konsultacji w naszej kancelarii. Dziękujemy za przeczytanie artykułu i zapraszamy do subskrybowania naszego kanały na YouTube – Pokój Podatkowy – Klikając:

Dziękujemy za przeczytanie artykułu i zapraszamy do subskrybowania naszego kanały na YouTube – Pokój Podatkowy – Klikając:

ZAMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ
Z DORADCĄ PODATKOWYM !

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące Twojej działalności gospodarczej zamów bezpłatną konsultację z Doradcą Podatkowym, podczas której rozwiejemy Twoje wątpliwości.

  •