Ryczałt czy VAT? – Co wybrać?

Bardzo często osoby zakładające po raz pierwszy działalność usługową borykają się z pytaniem, czy wybrać ryczałt, czy VAT. W tym artykule odpowiem na to pytanie. W powszechnej opinii publicznej krąży mit, że osoby, które rozliczają się na ryczałcie, nie mogą zarejestrować się do VAT-u. Dlatego postaram się wyjaśnić, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma podatkami.

Osoba zakładająca działalność gospodarczą musi wybrać formę opodatkowania, która odnosi się do rozliczenia dochodów, czyli opodatkowuje przysporzenie majątkowe. Jeżeli w działalności gospodarczej wykażesz dochód, to zapłacisz podatek dochodowy. A jeżeli nie osiągniesz tego dochodu, to podatku dochodowego nie zapłacisz. Tutaj mamy do wyboru podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy i ryczałt. Natomiast podatek VAT jest całkowicie odrębnym podatkiem względem podatku dochodowego, ponieważ podatek VAT opodatkowuje obrót. W dylemacie ryczałt czy VAT najważniejsze jest to, że są to dwa całkowicie odrębne, autonomiczne względem siebie podatki. To oznacza, że odrębnie odlicza się kwotę podatku dochodowego i całkowicie autonomicznie odlicza się kwotę podatku VAT.

Czy trzeba wybierać?

Można zatem być na ryczałcie i zarejestrować się do VAT-u lub można być na ryczałcie i skorzystać ze zwolnienia z VAT-u, jeżeli tobie przysługuje. Aby dobrze zobrazować te zagadnienie, podam dwa przykłady.

Przykłady Zastosowania

1. Przykład pierwszy – podatnik na ryczałcie zwolniony z VAT:

   – Przedsiębiorca, który zakontraktuje usługę na kwotę 10 000 zł netto, wystawia fakturę na tę kwotę. Po otrzymaniu zapłaty, odlicza 8,5% podatku ryczałtowego, czyli 850 zł. Reszta pozostaje w kieszeni przedsiębiorcy.

2. Przykład drugi – podatnik na ryczałcie zarejestrowany do VAT**:

   – W przypadku tej samej usługi za 10 000 zł netto, przedsiębiorca musi doliczyć 23% VAT, czyli 2300 zł. Wystawi fakturę na kwotę 12 300 zł brutto. Na konto wpłynie 12 300 zł, ale 2300 zł musi przekazać do Urzędu Skarbowego. Zostaje 10 000 zł, od których odlicza się 8,5% podatku ryczałtowego, czyli 850 zł.

Różnica polega na tym, że przy rozliczeniu takiej transakcji, w pierwszej kolejności od tych 12 300 zł trzeba odjąć 2300 zł, które trzeba zapłacić do Urzędu Skarbowego. Zostaje 10 000 zł, od tego odliczamy podatek 8,5%, czyli 850 zł. Rozliczenie jest to samo, niezależnie od tego, czy jesteśmy VAT-owcami, czy nie – zostaje nam tyle samo co wcześniej. Różnica jest taka, że będąc zarejestrowanym do podatku VAT, mamy dodatkową czynność polegającą na tym, że trzeba ten VAT rozliczyć. Otrzymujemy na konto o 2300 zł więcej, ale musimy je zwrócić do urzędu.

Korzyści i Obowiązki

Ważną kwestią jest fakt, że na ryczałcie nie można odliczać kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli jednak jesteś na ryczałcie i jesteś zarejestrowany do VAT-u, to możesz chociaż odliczyć VAT. Dla zobrazowania tego przykładu wyjaśnię, o co chodzi z tym odliczaniem VAT-u. Wystawiamy fakturę na kwotę 10 000 zł i jesteśmy zarejestrowani do podatku VAT, czyli na brutto wystawiamy fakturę na kwotę 12 300 zł, z czego 2300 zł rozliczamy jako VAT.

W sytuacji, w której w danym miesiącu dokonamy zakupu na kwotę 5000 zł netto (brutto 6150 zł), kwota VAT wynosi 1150 zł. Będąc na ryczałcie, nie możemy odliczać kosztów, więc niestety ta kwota netto nam przepadnie. Natomiast przy rozliczaniu VAT-u będziemy mogli sobie odzyskać tę kwotę 1150 zł. W przypadku, gdy nie mamy żadnych kosztów, wystawiamy fakturę na 12 300 zł, otrzymujemy 2300 zł więcej na konto, które musimy zapłacić do urzędu skarbowego. Natomiast gdy dokonamy zakupu, te 1150 zł VAT możemy odzyskać, potrącając je od kwoty, którą mamy do zapłacenia. W miesięcznym rozliczeniu nie będziemy musieli przelać całej kwoty 2300 zł do urzędu skarbowego, tylko odliczymy od niej 1150 zł zapłaconego VAT-u.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dylemat ryczałt czy VAT jest już jasny. Jeżeli jednak masz jakieś wątpliwości co do tego zagadnienia, możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji w naszej kancelarii. Link do konsultacji znajduje się poniżej.

ZAMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ
Z DORADCĄ PODATKOWYM !

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące Twojej działalności gospodarczej zamów bezpłatną konsultację z Doradcą Podatkowym, podczas której rozwiejemy Twoje wątpliwości.

  •