Zakup mieszkania – dodatkowe koszty i podatki

Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów finansowych. Trzeba mieć na uwadze to, że płaci się nie tylko za samą nieruchomość, ale trzeba również pamiętać o innych wydatkach związanych z dodatkowymi opłatami i podatkami. Koszty kredytu wzrastają diametralnie, jeśli zaciąga się kredyt hipoteczny. Zapłacić należy nawet podatek z tytułu ustanowienia hipoteki czy podatek od czynności cywilnoprawnych. Niektóre banki wymuszają wręcz na kliencie dobranie ubezpieczenia na dom czy życie, jeśli chce on np. otrzymać umowę kredytową na korzystniejszych warunkach.

Z jakimi kosztami musi liczyć się kredytobiorca?

Nie zawsze można sfinalizować zakup mieszkania za gotówkę, konieczne staje się zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Trzeba jednak bardzo dobrze przemyśleć swoją decyzję, bo będzie to długoterminowe zobowiązanie, mocno obciążające budżet. Na całkowity koszt kredytu hipotecznego składa się wiele elementów. Warto je wziąć pod uwagę, żeby wybrać rzeczywiście najtańszy kredyt. Doliczyć trzeba szereg opłat u notariusza: taksa notarialna, odpis aktu notarialnego, wpis własności do II działu księgi wieczystej i podatek od czynności cywilnoprawnych. Notariuszowi należy zapłacić za świadczone przez niego usługi, a koszty rosną wraz z ze wzrostem wartości nabytej nieruchomości. Odpis aktu notarialnego jest dokumentem potwierdzającym to, do kogo prawnie należy mieszkanie. Notariusz zajmuje się przekazem do urzędu skarbowego podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% ceny mieszkania. Osoby decydujące się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, muszą wiedzieć, że zostaną doliczone koszty kredytowe. Zlecić trzeba usługę wyceny mieszkania, czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy.

Banki stosują różne formy zabezpieczenia kredytu, a jedną z nich jest wpisanie hipoteki do IV działu księgi wieczystej, za co płaci oczywiście klient. Wniosek musi zostać złożony do sądu, co należy zrobić po podpisaniu aktu zakupu nieruchomości. Jeśli ma się tym zająć notariusz, to pobierze za to dodatkową opłatę. Na liście wydatków znajdzie się również podatek z tytułu ustanowienia hipoteki, ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego i prowizja za udzielenie kredytu. Jeśli ktoś korzysta z usług biura nieruchomości podczas poszukiwania wymarzonego mieszkania, to wiąże się to z koniecznością zapłacenia mu prowizji w wysokości 1-3% ceny nieruchomości. W zależności od tego, w jakim stanie kupiło się mieszanie, może być konieczne przeprowadzenie remontu. To z kolei generuje kolejne koszty, na które mogą składać się: odświeżenie ścian i sufitów, wymiana podłogi, remont łazienki, budowa ścian działowych, położenie nowych tynków, wymiana okien i drzwi itd.).

Dodaj komentarz