Czy zakładając działalność IT mam obowiązek zgłoszenia się do podatku VAT ?

Co do zasady na każdym przedsiębiorcy rejestrującym Jednoosobową Działalność Gospdoarczą ciąży obowiązek zarejestrowania do podatku VAT. Jednakże przepisy ustawy o VAT umożliwiają skorzystanie ze zwolnienia. Jeden z rodzajów zwolnienia (przychody do 200 tysięcy złotych rocznie) jest bardzo szeroki i może obejmować bardzo dużo przedsiębiorców. Jednakże niektóre rodzaje działalności są wyłączone z możliwości skorzystania z takiego zwolnienia.

Co radzi biuro rachunkowe ?

Każde dobre biuro rachunkowe powie, że wybór rejestracji do VAT zawsze zależy od kilku czynników, a głównym czynnikiem determinującym obowiązek zarejestrowania do podatku VAT jest zakres wykonywanej działalności. Niektóre rodzaje działalności nie mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT, a inne muszą zarejestrować się do VAT od pierwszej złotówki.

Początkująca firma co do zasady ma możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT – firmy świadczące usługi, których przychody nie przekraczają 200 tysięcy złotych w skali roku mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT.

Natomiast, zgodnie z ustawą o VAT działalność doradcza nie ma możliwości skorzystać ze zwolnienia do 200 tys. przychodu rocznie, o którym mowa w art. 113 ust 1 i 9 ustawy o VAT. Firma świadcząca usługi doradcze ma obowiązek zarejestrować się do VAT. Więc jeżeli początkująca firma w zakresie swoich usług świadczy również szeroko rozumiane „Doradztwo” wtedy musi zarejestrować się do Vat-u od tzw. pierwszej złotówki.

Aby zarejestrować się jako czynny podatnik VAT przedsiębiorca musy wypełnić formularz VAT- R

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji wypełniając formularz poniżej.

ZAMÓW ROZMOWĘ

Masz jakieś pytania? Coś jest dla Ciebie niejasne? Możesz zamówić bezpłatną konsultację z naszym konsultantem. Wystarczy wypełnic poniższy formularz. Zadzwonimy do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.
  •