Jaka jest najlepsza forma opodatkowania dla początkującej działalności w 2024?

Dokonując wyboru formy opodatkowania dla działalności gospodarczej należy odpowiedzieć sobie łącznie na trzy pytania:

jak wysoki będzie dochód firmy? – Im wyższy dochód tym bardziej ryczał lub podatek liniowy.
czy działalność gospodarcza będzie generować wysokie koszty? Jeżeli duże koszty to wyłącznie zasady ogólne lub podatek liniowy.
czy właściciel firmy chce odliczać ulgę na dziecko lub rozliczać się wspólnie z małżonkiem? Jeżeli tak, to wyłącznie zasady ogólne.

Osoba zakładająca jednoosobową działalność gospodarczą co do zasady może wybrać jedną z trzech form opodatkowania:

Zasady ogólne – liczone od dochodu;

Podatek liniowy – liczony od dochodu;

Ryczałt ewidencjonowany – liczony od przychodu.

Zasady ogólne

Zasady ogólne to potocznie tak zwana skala podatkowa. W tej formie opodatkowania mamy dwa progi podatkowe. 12% i 32%. Stosując zasady ogólne 12% podatku opodatkowujemy pierwsze 120 tysięcy złotych swojego dochodu. Od nadwyżki przekraczającej próg 120 tysięcy złotych dochodu odprowadzamy 32% podatku. Co do zasady ta forma opodatkowania jest korzystna w sytuacji, w której dochód w skali miesiąca nie przekracza 10 tysięcy złotych. W tej formie opodatkowania wszystkie koszty zmniejszają nasz dochód.

Po wprowadzeniu nowego ładu, stawki podatku pozostaną niezmienione, jednak progi podatkowe ulegną podwyższeniu. Drugą stawkę podatkową (32%) zapłacimy dopiero od nadwyżki przekraczającej próg 120 tysięcy złotych dochodu.

Zasady ogólne umożliwiają skorzystanie ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem/małżonką oraz z ulg podatkowych np. ulga na dziecko lub ulga na internet.

Nie można zapomnieć, że ta forma opodatkowania zwalnia od podatku pierwsze 30 tysięcy złotych dochodu. Niniejszy próg zwolenienia występuje wyłącznie na zasadach ogólnych.

Przy czym należy zwrócic jeszcze uwagę na składkę zdrowotną, która na tej formie opodatkowania wynosi 9% od dochodu i jest de facto dodatkowym obciążeniem o charakterze obciążenia podatkowego.

Podatek liniowy

Podatek liniowy to jednolita stawka podatkowa 19% niezależnie od uzyskiwanego dochodu. Taka preferencja podatkowa jednak ma swoje minusy – nie można rozliczać ulgi na dziecko lub rozliczać się wspólnie z małżonkiem. W tej formie opodatkowania wszystkie koszty również zmniejszają nasz dochód.

Przy czym w tej formie opodatkowania nie mamy już możwliości skorzystania z kwoty wolnej od podatku jak to miało miejsce w przypadku zasad ogólnych. Stawkę 19% naliczamy od pierwszej zarobionej złotówki.

Należy równię zauważyć, że ta forma opodatkowania ma inną stawkę składki zdrowotnej, która wynosi 4,9% od dochodu.

Ryczałt ewidencjonowany

Ta forma podatku ma różne stawki %, (m.in. 3 % 5,5% 8,5% 12% 14% 15%) niestety jest ona liczona od przychodu. W konsekwencji uniemożliwia odliczanie kosztów działalności. Ta forma podatku jest korzystna dla działalności usługowej, którą można wykonywać bez żadnych kosztów lub z minimalnymi kosztami.

Rodzaj stosowanej stawki jest uzależniony od tego co się faktycznie wykonuje. Czyli specjalista wykonujący roboty budowlane swoje usługi będzie opodatkowywać stawką 5,5%, wirtualna asystentka będzie opodatkowywać swoje usługi stawką 8,5 % tak samo jak tester manualny. Natomiast tester automatyczny, czy programista będzie musiał stosować stawkę 12%. Lekarz labo architekt będzie musiał opodatkować swoje usługi stawką 14% a manager świądczący usługi zarządcze stawką 15%

W tej formie opodatkowania jest całkowicie inna metodologia wyliczania składki zdrowotnej. Niniejsza metodologia polega na tym, że przedsiębiorca, który zarabia do 60 tyś. zł w skali roku płaci najniższą składkę. Po przekroczeniu 60 tyś. złotych w skali roku płaci wyższą składkę zdrowotną a po przekroczeniu 300 tyś. zł w skali roku płaci nawyższa składkę zdrowotną. Przy czym niniejsze progi i tak sa konkurencyjne względem kwot, które wychodza po przeliczeniu 4,9% na podatku liniowym lub 9% na zasadach ogólnych.

Podsumowując – składkę zdrowotną

Wybierając formę opodatkowania oczywiście nie można pominąć aspektu składki zdrowotnej, która może być kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze formy opodatkowania.

Sposób liczenia składki zdrowotnej jest uzależniony od formy opodatkowania. Dla każdej formy opodatkowania liczenie składki zdrowotnej wyglądało następująco:

Zasady ogólne – 9% od dochodu. (30 tyś. zł. kwoty wolnej od podatku)

Podatek liniowy 4,9 % od dochodu. (brak kwoty wolnej od podatku)

Ryczałt ewidencjonowany:
376,18 zł (dochód roczny do 60 tyś) liczone za całe 12 msc.
626,93 zł (dochód roczny 60-300 tyś.) liczone za całe 12 msc.
1128,48 zł (dochód roczny przekraczający 300 tyś.) liczone za całe 12 msc.

Podsumowując – formy opodatkowania

W 2024 r. dla firmy , której dochód netto w skali miesiąca nie przekracza 10 tyś. złotych warte rozważenia jest wybranie zasad ogólnych, które umożliwiają wrzucanie w koszty firmowe wydatków firmowych oraz rozliczenie wspólnie z małżonką lub odliczenie ulgi na dziecko. W przypadku gdy nie mamy w ogóle kosztów firmowych lub sa one znikome, a przychód netto miesięcznie przekracza 10 tyś. zł to lepsza opcją będzie ryczałt ewidencjonowany. Natomiast jeżeli dochody są większe niż 15 -20 tyś. zł miesięcznie, ale firma generuje duże koszty to najlepszą formą opodatkowania będzie podatek liniowy.

To jaka jest najlepsza forma opodaktowania dla początkującej firmy?

Z doświadczenia wiemy, że większość jednoosobowych działalności gospodarczych funkcjonuje w trybie tzw. kontraktu B2B realizując usługi dla jednego lub dwóch podmiotów. Taki rodzaj działalności z regóły charakteryzuje się wysokim dochodem i niskimi kosztami. W związku z tym w przewarzającej większości ryczałt jest najbardziej optymalną formą opodatkowania dla JDG. Natomiast zdarzają się również firmy, których dochody nie przekraczają 10 tyś. zł netto miesięcznie. W takiej sytuacji warto rozważyć zasady ogólne, ponieważ dają możliwość wrzucenia w koszty niektórych wydaktów, które można przypisać działalności gospodarczej.

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji wypełniając formularz poniżej:

ZAMÓW ROZMOWĘ

Masz jakieś pytania? Coś jest dla Ciebie niejasne? Możesz zamówić bezpłatną konsultację z naszym konsultantem. Wystarczy wypełnic poniższy formularz. Zadzwonimy do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.
  •